Skip to content ↓

Ellingham Primary School

Strong roots for flourishing futures
  • Announcements:

Staff & Community

Name

Role

 

SLT

 

 

 

Lisa Keogh

Headteacher

 

Laura Brooks

Deputy Headteacher

 

Claire Cook

Assistant Headteacher (Inclusion)

 

Anna Wells

Assistant Headteacher (Assessment & English Lead)

 

Helen Sheffield

School Business Manager

 

Paula Peters

EYFS Lead

 

Hayley Thompson

LKS2 Lead / Maths

 

Esme Botham

UKS2 Lead / Science

 

Admin

 

 

 

Lizette Worrall

Office Manager

 

Ashleigh McDowell

Admin Officer (Part-time)

 

Stacey Hollingsworth

Admin Officer

 

Premises

 

 

 Denny – Great Clean Ltd

Caretaker

7am – 3pm

 

Teachers

 

Class Name

 

 

Emma Furlong

Pear

Nursery teacher (AM only)

 

Paula Peters

Cherry

EYFS Teacher

EYFS Phase Leader

Izzy Frewin

Apple

EYFS Teacher

Art Subject Leader

Miranda Capes

Maple

Year 1 teacher

Phonics

Nikki Richardson

Beech

Year 1 teacher

French

Kirsty Heath

Oak

Year 2 teacher

Computing

Kerry Peart

Willow

Year 2 teacher

Geography

Kristy Watson

3W

Year 3 teacher

History

Ali Pakes

3P

Year 3 teacher

Music Subject Leader/RE leader

Rachel Steed

4S

Year 4 teacher

Computing

Hayley Thompson

4T

Year 4 teacher

Lower KS2 Phase Leader

Matt Clune

5C

Year 5 teacher

PE Lead

Kim Broadley

5B

Year 5 teacher

DT

Esme Botham

6B

Year 6 teacher

Maths Leader

Upper KS2 Phase Leader

Anna Wells

6W

Year 6 teacher

AHT / English Lead

Jenny Hutchings

 

Year 6 teacher (Part-time)

 

PPA Teachers

 

 

 

 

Victoria Parkinson

 

EYFS PPA Teacher

(Part-time)

PSHE

Jay Birch

 

PPA Teacher/Y1 teacher

(Part-time)

Supporting Science

Donata Bijelica

 

PPA Teacher

(Part-time)

EAL

Teaching Assistants

 

 

 

 

Jayne Eite

Pear (AM)

Cherry (PM)

Nursery nurse

 

Loubna Moussaddak Pear

Nursery TA

(Part-time)

 

Suhana Salam

Apple

Reception TA

 

Andrea Lewis

Cherry

Reception TA

Lorraine Davis Apple / Cherry Reception TA

Krysta Cluer

Maple

Year 1 TA

(Part-time)

 

Lee-Ann Wort

Beech

Year 1 TA

(Part-time)

 

Loren Kennedy Maple

Year 1 TA

(Part-time)

 

Sarah Wyatt

Willow

Year 2 TA / Year 3 TA

 

Kandi Hartley

Oak

Year 2 TA

(Part-time)

 

Penny Freer

3P / 3W

Year 3 TA

(Part-time)

 

Sue Taylor

3P / 3W

Year 3 TA

(Part-time)

 

Clair Williams

4S / 4T

5B / 5C

Year 4 TA

Year 5 TA

 

Sue Benham

4S / 4T

Year 4 TA

(Part-time)

 

Sylvie Adams

5B / 5C (AM)

Cherry (PM)

Year 5 & Reception TA

 

Conor Redmond

6B / 6W

Year 6 TA

 

Inclusion Team

 

 

 

 

Claire Cook   Assistant Headteacher (Inclusion)  

Jenny Driver

 

Parent support worker – attendance/ punctuality

 

Ashleigh McDowell

 

Parent support worker

(Part-time)

 

Lunchtime Supervision

 

 

Linda O’Donnell

Midday Supervisor

 

Alison Ferris

Midday Supervisor

 

Lorraine Diggins

Midday Supervisor

 

Sports Coaches

 

 

 

Tom Collins

Sports Coach

(Part-time)

 

Max Johnson

Sports Coach

(Part-time)

 

Callum McAllister

Sports Coach

(Part-time)

 

Maternity Leave

 

 

Emma Corps

Teacher on maternity leave

 

Explorers Breakfast & Afterschool Club

 

 

Jayne Eite

Manager

 

Aaron Harper

Play Assistant

 

Tracey Clune

Play Assistant

 

Sharon Bullen

Play Assistant

 

Inoka De Silva

Play Assistant